Ovaj članak je također dostupan na:
English
Deutsch
Español
La palabra “bokeh” proviene del japonés y significa “borroso”, “difuminado”, “blurry”. Por lo tanto, cuando hablamos de efecto bokeh nos referimos a la calidad de la imagen fuera de foco entre el sujeto u objeto y el fondo. Ojo que no hablamos de ver un “fondo borroso”, eso es simplemente un fondo fuera de foco. El bokeh es una técnica de composición de imagen.
Uno de los aspectos fundamentales de esta técnica son las luces que aparecen en el fondo o zona desenfocada.

Sada postoje dva osnovna savjeta koje preporučujem da slijedite kako biste postigli dobar bokeh :
- PRVI: imati objektiv sa velikim otvorom blende.
- DRUGI: Iskoristite udaljenost između objekta i pozadine.
- Kako to funkcionira i kako proizvesti bokeh?
- Mi vídeo de YouTube sobre Bokeh
Un efecto llamado Bokeh en fotografía es un tipo de imagen en la que hay un sujeto u objeto principal enfocado con un fondo de luces desenfocadas, pero que crea una composición.
Ovo bi bio osnovni princip: što veći otvor blende ima objektiv, veći i bolji će biti bokeh.
Ako imate Canon fotoaparat, preporučujem da koristite ovaj fiksni objektiv od 50 mm, otvor blende 1.8. Proizvodi vrlo kvalitetan bokeh i prilično je jeftin. Jedini nedostatak je što je sočivo napravljeno od plastike, tako da morate dobro paziti na njega jer ako ga ispustite… pa, nemojmo razmišljati o tome. Poenta je da mnogo vodite računa o njemu!


U slučaju da nemate pristup objektivu kao što je gore navedeno, trik je u tome što se igrate mogućnostima udaljenosti između subjekta i pozadine . Odnosno, pokušajte da vam lokacija fotografije omogući znatno udaljavanje subjekta od pozadine. To je zato što što je subjekt udaljeniji od pozadine, to je manja dubina polja i samim tim bolji bokeh. 😉
Da biste proizveli dobar bokeh, vrlo je važno uzeti u obzir udaljenost između objekta i pozadinskog svjetla.
Opisat ću vam sa primjerima konkretnih snimaka:
Ovaj bokeh koji vidite ispod nije veoma jak. zašto? Do otvaranja.

En esta toma la apertura del lente es de 8. Para mejorarlo tenemos que bajar la apertura y abrir el diafragma del lente . Con eso ya vamos a poder producir un bokeh mucho más fuerte.
Ovdje vam pokazujem napredovanje slike dok otvaram dijafragmu i spuštam otvor blende:

Vidite kako postaje bolje kada otvorim dijafragmu?
Ako pogledate posljednju sliku, bokeh izgleda zaobljenije, odnosno slika svjetline pod efektom bokea.
I evo još jednog osnovnog principa: što je veći otvor blende, to je zaobljeniji bokeh. Suprotno tome, zatvaranje šarenice će proizvesti bokeh u obliku sedmougla. Ovdje možete vidjeti i uporediti:


Koji odabrati? Istina je da ovo možete koristiti kako god želite. Zavisi od ukusa svake osobe i šta želi da radi. Igrajte se, testirajte, a zatim odlučite koji bokeh efekat ćete koristiti.
Još jedna važna činjenica: ne samo da možemo napraviti bokeh iza subjekta, između subjekta i pozadine, već ga možemo napraviti i kasnije . pokazujem ti:


Na ovim snimcima ono što sam uradio je da sam pomjerio objekat unazad i stvorio vilinske svjetiljke. Pogledajte primjere.
A ako približite svjetla kameri, krajnji rezultat može biti s ovim efektom:

Izgleda slatko, zar ne? Jeste li vidjeli kako je to lahko?
Nadam se da će vam ovi savjeti pomoći da napravite uredan bokeh na svojim fotografijama i snimcima. I znajte: obrišite prašinu sa onih starih božićnih lampica koje ste sigurno zaboravili u kutiji. Iskoristite prednosti ovog resursa i počnite snimati fotografije, igrati igrice, biti kreativni.
Mi vídeo de YouTube sobre Bokeh
Oh, i ako snimite neke dobre fotografije slijedeći ove savjete, samo naprijed i objavite ih na Instagramu i označite me: @hannstagram1.
Recuerda que en mi canal de Youtube podrás encontrar este y otros tutoriales para ayudarte a producir mejores fotos.