Ovaj članak je također dostupan na:
English
Deutsch
Español
Uslikati zvijezde i mliječni put, možda je lakše nego što mislite. Objasniću kako to učiniti uzimajući u obzir tri vrlo važne stvari: neophodnu opremu, konfiguraciju kamere i idealno mjesto ili uslove za snimanje fotografije. Dat ću vam i nekoliko jednostavnih savjeta kako bi slika bila savršena, idemo!
Table of Contents
– Preporučujem ugaono sočivo ili objektiv. Ideja je da zagrabite što više neba, da pokrijete što više prostora. Ja uglavnom koristim 20mm, a radi i 16mm. Zapamtite: što veći ugao.

– Stativ, jer je bitno da imate stabilnost. Ne možete fotografisati rukom. Čak morate voditi računa da vjetar ne pomjeri kameru, jer će tada slika biti zamućena.

Što se tiče podešavanja kamere, dat ću vam nekoliko osnovnih savjeta, ali to zavisi od svake osobe. Sljedeće što ćemo vidjeti su prijedlozi za ISO, brzinu zatvarača, otvor blende i format.
– Preporučujem stavljanje ISO-a na 1250
– Minimalna brzina zatvarača koju dozvoljava vaš objektiv. Moj savjet je 30 ili 25 sekundi (30” ili 25”). Ako ostavite predugo, moglo bi se dogoditi da zvijezde izađu sa tragovima. U ovom slučaju tražimo oštrinu, fiksnu tačku, zato preporučujem ove brzine.
– Što se tiče otvora objektiva, neka bude što veći. Na primjer u F. 1.8 je prilično otvoren i to je u redu, jer želimo da uđe što više svjetla.
– Također vam savjetujem da fotografije radite u RAW formatu, a ne u JPG-u, da biste mogli napraviti dobru postprodukciju i urediti ih u LightRoom-u.
– Nepogrešiv trik! Koristite tajmer za savršenu stabilnost prilikom snimanja fotografije, ostavite 2 sekunde od trenutka kada dodirnete dugme za slikanje. Ovo preporučujem jer uvijek, čak i ako je skoro neprimjetno, kada ga dodirnete, kamera će se lagano pomjeriti.
– Veoma je važno koristiti ručni fokus. U objektivu od 20 mm, kao što možete vidjeti na slici, dostiže “beskonačnost”. Povucite ga skroz udesno, do “beskonačnosti”, i vratite ga malo nazad.

Već imamo predodžbu o opremi i tehničkoj konfiguraciji, sljedeći (i posljednji) korak je da vidimo kakvo okruženje treba da bude kako bi fotografija ispala dobro.
– Uradi to jednog dana kada je nebo vedro. Jer ako ima oblaka, prekriće zvijezde i na njihovom mjestu će se pojaviti mrlje ili tačke, a ne želimo da se to desi.
– Važno je da bude potpuni mrak, a zatim pronađite prostor u kojem nema kućnih ili uličnih rasvjeta. U idealnom slučaju, trebalo bi da bude na ne baš urbanom mjestu. Fotografisanje ove vrste u gradu je super teško upravo iz tog razloga. Na primjer, plaža ili planine su savršene, ali ako niste tamo, idite tamo gdje je najmračnije.
– Anticipa cómo va a estar la luna antes de ir a tomar la foto, te recomiendo la app llamada “Moon” o cualquier otra que indique exactamente cómo estará. La clave es: mientras menos luna tengamos, mejor. ¿Por qué? La luz de la luna podría arruinar la foto, entonces con luna llena no va a funcionar.

– Još jedan savjet! Koristite aplikaciju kao što je SkyView da vidite zvijezde u proširenoj stvarnosti. Tako da možete vidjeti gdje je Mliječni put, zvijezde ili šta god želite da snimite, čak i određenu planetu. Kada to locirate, pripremite kameru fokusiranjem na metu, i voila! Reci mi kako je ispala fotografija.

U međuvremenu, pokazujem vam primjer gdje sam slijedio ove jednostavne korake i uređivao slike u LightRoom po svom ukusu.



Zapamtite, važno je slikati noću i snimiti zvijezde ili mliječni put; (1)Imajte odgovarajuću opremu: kameru, stativ i ugaono sočivo; (2) konfigurišite kameru sa ISO 1250, minimalnom brzinom zatvarača (npr.: 25”) i maksimalnim otvorom blende (npr. F. 1.8) ; i (3) uradite to sa čistim nebom, što tamnijim i sa što manje mjesečine (pun mjesec je jako lijepo za posmatrati ali na ovim fotografijama ne ide).
Također zapamtite da da biste povećali svoje šanse da budete zadovoljni slikom, možete se pomoći sa aplikacijama kao “Moon” za predviđanje kakav će biti mjesec ili “SkyView” za ciljanje mete sa proširenom stvarnošću.
Nadam se da su vam ovi savjeti pomogli i da ćete se jako zabaviti slikajući. Uživanje u procesu je najbolji način za učenje, do sljedećeg puta!